Hoci Slovensko svojou rozlohou (49 036 km²) a počtom obyvateľov (5 400 000) rozhodne nepatrí medzi najväčšie štáty sveta, tak na svojom malom území ponúka veľmi veľa zaujímavých turistických atrakcií, prírodných krás, vzácnych historických pamiatok a aj historických miest. K veľmi vyhľadávaným mestám patria napríklad aj tieto štyri východoslovenské mestá: Levoča, Bardejov, Kežmarok a Stará Ľubovňa, ktoré vytvorili spolok štyroch Slovenských kráľovských miest. Tento spolok má za cieľ starať sa o prírodné a kultúrne dedičstvo, zhodnocovať a rešpektovať ho a starať sa aj o udržiavanie priateľských kontaktov medzi týmito mestami a inými národmi celej Európy a sveta.
Všetky spomínané mestá nájdete na východnom Slovensku v regióne Spiša a Šariša. Práve tieto dva regióny si zachovali svoju bohatú históriu a kultúru až dodnes. V histórií zohrali tieto mestá dôležité úlohy a stali sa slobodnými kráľovskými mestami. Vďaka tomuto titulu mali tieto mestá mnohé právomoci a povinnosti.
Levoča, Bardejov, Kežmarok a aj Stará Ľubovňa sú zapísané v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Každé z týchto miest má jedinečný príbeh svojho vzniku, bohatú a zaujímavú históriu, krásnu architektúru a ponúka svojim obyvateľom a návštevníkom množstvo veľmi vzácnych kultúrnych, historických a prírodných pamiatok.
Levoča
Mesto Levoča patrí medzi starobylé mestá. Nájdete ho na južnom úpätí Levočských vrchov v centre Spiša. Je súčasťou Prešovského kraja. Vďaka svojej centrálnej polohe, je predurčené na to, byť východiskovým bodom pre tých, ktorí chcú navštíviť a preskúmať oblasť Spiša.
Prvá písomná zmienka o meste je až z roku 1249, avšak už v 12. storočí žili na tomto území osady, z ktorých neskôr toto mesto vzniklo. V roku 1271 sa Levoča stala slobodným kráľovským mestom a bola centrom Provincie spišských Sasov. Jej vtedajšie dôležité postavenie dokazuje aj fakt, že bola miestom dôležitých stretnutí a významných návštev. Matej Korvín navštívil Levoču v roku 1474 a v roku 1497 tu prišli štyria bratia Jagelovci.
Mesto má dodnes veľmi zachovalé hradby a jeho centrum je starobylé. Nachádza sa tu veľa meštianskych domov, najvyhľadávanejšou je však Bazilika sv. Jakuba v Levoči, v ktorej sa nachádza dielo Majstra Pavla – najvyšší drevený gotický krídlový oltár na svete. Dnes v Levoči žije približne 15 000 obyvateľov a rozloha mesta je 64 km². K samotnému mestu patria aj tri mestské časti: Levočská dolina, Levočské Lúky a Závada.
Bardejov
Na severovýchode Slovenska v Šarišskom regióne sa nachádza ďalšie kráľovské mesto, Bardejov. Prvá písomná zmienka o Bardejove pochádza z roku 1241. Mesto ležalo na významnej obchodnej ceste medzi Čiernym a Baltským morom. Práve vďaka tomuto sa pomerne rýchlo stalo bohatým mestom. Bardejov tak dostal množstvo privilégií a rýchlo sa rozvíjal. V roku 1376 mesto získalo titul slobodného kráľovského mesta.
Pre Bardejov je charakteristické kamenné námestie. Stred mesta tvorí obdĺžnikové námestie, ktoré je obkolesené meštianskymi domami. Na námestí sa nachádzajú aj dve dominanty – historická radnica a farský kostol, Bazilika minor sv. Egídia. Radnica bola postavená v rokoch 1505 – 1509 v goticko-renesančnom štýle. Bazilika minor sv. Egídia je druhým najväčším chrámom v Košickej arcidiecéze. Za spomenutie stojí aj veža tejto baziliky, ktorá sa so svojimi 67 metrami radí medzi najvyššie kostolné veže na Slovensku. Zachovalé stredoveké centrum mesta je zapísané v Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.
Námestie v Bardejove má podobne ako námestie Levoče, veľa krásnych a historicky významných meštianskych domov. K najznámejším a najvzácnejším patrí jednoznačne meštiansky Gantzaughov dom, ktorý je dnes administratívnym sídlom Šarišského múzea. Mesto bolo v minulosti také bohaté, že malo vlastné vinice v Tokajskej oblasti, preto na námestí v Bardejove nájdete aj tzv. Vínny dom. Tento dom má veľmi rozsiahle pivnice, ktoré v minulosti slúžili ako mestské vínne pivnice.
Kežmarok
Kežmarok je mestom ležiacim pod Vysokými Tatrami na severe Slovenska. Prvé písomné zmienky o meste sú z roku 1251. Jeho netradičné námestie, ktoré je vidlicového tvaru a ukončené mestským hradom láka pozornosť. V strede tohto námestia sa nachádza radnica.
Dôležitou historickou pamiatkou mesta je drevený evanjelický artikulárny kostol Najsvätejšej Trojice, ktorý pochádza zo 17. storočia. Ďalšou takouto pamiatkou je aj Evanjelické lýceum s historickou knižnicou, ktoré bolo postavené v 18. storočí.
Mesto Kežmarok si každoročne uctieva remeslá. Každý rok sa totižto v tomto meste koná podujatie venované remeslám- EĽRO (Európske ľudové remeslo), na ktorom sa prezentujú šikovní remeselníci.
Stará Ľubovňa
Ďalším mestom ležiacim na severe Slovenska je Stará Ľubovňa. Prvá písomná zmienka o meste je z roku 1292. V roku 1364 bolo mesto povýšené na slobodné kráľovské mesto.
Námestie sv. Mikuláša v Starej Ľubovni má obdĺžnikovitý tvar. Na námestí sa nachádza Provinčný dom, ktorý bol v minulosti sídlom gubernátora zálohovaných spišských miest. Významnou pamiatkou je aj rímskokatolický farský kostol sv. Mikuláša, ktorý je z roku 1280. Jeho interiér je barokový a ukrýva vzácne umelecké diela. Dominantou Starej Ľubovne je jednoznačne Ľubovniansky hrad, ktorý je zo 14. storočia.
Ak sa rozhodnete preskúmať Spiš, určite nezabudnite navštíviť tieto slovenské kráľovské mestá, pevne veríme, že vás svojou bohatou históriou a kultúrou očaria. Spiš ponúka okrem týchto starobylých miest aj krásnu prírodu a množstvo iných významných objektov, akými sú napríklad hrady, kaštiele, historické budovy a dokonca aj miesta na príjemnú letnú či zimnú rekreáciu. Prečítajte si preto aj tento článok: https://www.uleva.sk/domy-na-namesti-majstra-pavla-v-levoci/