Spiš dostal do daru skutočne prekrásnu a pestrú prírodu. Jeho sever lemujú mohutné a tajomné štíty Vysokých Tatier, ktoré prechádzajú cez Belianske Tatry do jedinečnej scenérie Pienin s riekou Dunajec. Východ uzatvára Levočské pohorie symbolizované najmä masívom Braniska. Juh lemuje Spišsko-gemerské rudohorie, na ktoré naväzujú fantastické bralá a rokliny Slovenského raja.
Chrbticu Spiša tvoria povodia riek Hornád a Poprad, pričom Poprad je jedinou slovenskou riekou, ktorá tečie na sever do Baltického mora. Rieky lákajú mnohých rybárov, pretože sa do nich opäť vracia život.
Tatry priťahujú horolezcov, v zime lyžiarov, ale aj bežných turistov. Pre svoj čistý vzduch slúžia však aj k liečbe nemocných na respiračné choroby, k čomu majú vybudovanú hustú sieť sanatórií a kúpeľných zariadení.
Slovenský raj priťahuje turistov a milovníkov prírody svojou jedinečnou krásou, podobne ako Zamagurie a oblasť Pienin.
Rudohorie poskytovalo cez stáročia obživu obyvateľom jeho mestečiek a dedín baníctvom a spracovaním drahých kovov, medi a železa.
Obrovské ihličnaté lesy, ktoré pokrývajú značnú časť Spiša, slúžia na obživu obyvateľstva, ale aj na turistiku. Na horských lúkach a poľanách sa pasú ovce a dobytok, v zime však slúžia zimným športom.
Na Spiši vyvierajú aj mnohé minerálne pramene.
Na pitie sa využíva voda z Baldoviec a z Novej Ľubovne, termálna voda vo Vrbove sa využíva na kúpanie, liečivá voda vo Vyšných Ružbachoch na liečenie rôznych chorôb.
O tom, že Spiš je aj depozitárom chránených rastlín a zvierat svedčí, že na jeho území sú – okrem viacerých chránených území – aj tri národné parky: Tatranský, Pieninský a Slovenský raj.