Poďte s nami na východ Slovenska, ktorý ponúka množstvo prírodných krás na kompaktnom malom území. Či pôjdete na krátky výlet alebo na dlhšie prázdniny, východ krajiny má čo ponúknuť.
Vysoké Tatry
Východné Slovensko začína za Štrbou, najzápadnejšou obcou východného Slovenska. Ak cestujete zo západu autom, už za Liptovským Mikulášom sa vám vľavo na obzore objavia modrasté vrcholky v jemnom opare. Z východu ich uvidíte už z dedinky Kišovce. Z južnej strany, keď prekročíte kopec Kvetnica a vyhupnete z lesov rovno pred Popradom.
Už tu sa môžete kochať majestátnou panorámou Vysokých Tatier. Sú priamou konkurenciou rakúskych Álp (pritom sú cenovo omnoho dostupnejšie) a ponúkajú nie jeden, ale množstvo dych berúcich výhľadov.
Neobíďte mesto Poprad, ktoré leží na úpätí Vysokých Tatier. Ešte z Popradu sa Tatry zdajú byť malebným obrázkom, ktorý leží bezpečne v diaľke. Človek ani nevie, kde sa berú všetky tie reči o ich majestátnosti a nebezpečí v nich. Keď sa však budete približovať k úpätiam vrchov a vystúpite v niektorej z tatranských osád, obrovské skalné masívy vám budú visieť priamo nad hlavou. Budete mať pocit, ako by im stačilo len trošku chcieť a zavalia vás, rozdrvia svojou ohromnou silou a veľkosťou. Málo ľudí nepocíti bázeň a rešpekt voči týmto veľhorám, ktoré dokážu byť podmanivo nádherné a pritom zobrať život v jedinej sekunde.
TIP: Ak sa rozhodnete navštíviť Tatry ,pozrite si tipy na celodenné výlety v Tatrách.
Z takmer všetkých tatranských osád sa vám otvorí nádherný výhľad do Popradskej kotliny. Pri nohách vám odrazu bude ležať nielen Poprad a jeho priľahlé dedinky, ale jednotlivé osídlenia až po úpätie Nízkych Tatier, ktoré kotlinu obklopujú z juhovýchodu.
Prívetivé počasie a dobrá viditeľnosť odhalí Kráľovu hoľu, najvyšší a najpyšnejší vrch Nízkych Tatier. A kto má sokolí zrak, na jej vrchole uvidí malú pozorovateľňu a vysielaciu vežu.
Lomnický štít
Pohľad z Lomnického štítu je zážitok, ktorýsi v sebe ponesiete po zvyšok života.
Hore sa odveziete lanovkou z Tatranskej Lomnice. Prestúpite na medzistanici Štart, pokračujete ďalej na Skalnaté pleso a tam prestúpite na unikátnu červenú visutú lanovku s cieľovou destináciou Lomnický štít.
Vystúpite z lanovky a bude vám zima, nezabudnite si pribaliť vhodné oblečenie. Ocitli ste sa 2 643 metrov nad morom, kde je vzduch redší a chladnejší. Poberte sa potom k mostíku, vystavanému nad priepasťou a nazrite dolu. Človek si uvedomí svoju malosť a pominuteľnosť, keď ho nebotyčné hory a vrcholce kúpajúce sa v pare z oblakov obklopujú zo všetkých strán. Ak ste nemali šťastie a počasie nie je najlepšie, uvidíte chuchvalce hmly, ako sa váľajú a prelínajú, hrozia búrkou a bleskami, ktoré by chceli udrieť na údolie pod horami, ale zachytili sa na ostrých vrcholoch. Áno, Tatry často odchytávajú a na svojich vrcholoch nechávajú vybúriť sa búrky a krupobitia, ktoré sa chystali znivočiť Spiš.
Na Lomnickom, vo dvojici či s kamarátmi. Za cca 500,- euro na noc pre dve osoby je k dispozícii luxusné ubytovanie s výhľadom na štíty a doliny. Na objednávku určite myslite vopred, k dispozícii sú len dve izby a tie bývajú zajednané mesiace dopredu.
Ak cestujete do Tatier v zime autom, nezabudnite na správne obutie kolies. Tatry majú vlastnú mikroklímu, ktorá je chladnejšia ako zvyšok krajiny. Podmienky na tatranských cestách sú preto odlišné a náročnejšie ako na zvyšku Slovenska. V závislosti od počasia môže byť na cestách námraza, zľadovatelá vrstva alebo snehové jazyky. Okrem správnych pneumatík sledujte aj ich opotrebovanie, teda hĺbku dezénu.
TIP: Bližšie informácie, kedy vám hrozí pokuta nájdete tu.
Čarokrásny Spiš
Sadnite do auta a poďte ďalej smerom na východ. Zamávate Tatrám a privíta vás Spiš.
Čarokrásny, malebný, pitoreskný Spiš. Hrá všetkými odtieňmi zelenkavej, modrej a jemne šedej farby ako obraz od najlepšieho impresionistu. Vzduch sa chveje a odrazu viete, že nikam inam nie je treba chodiť – tu je všetko poruke. Z diaľky začujete čľapot vody a výskot – to vás vábia všetky aquaparky, kúpaliská, lyžiarske strediská, turistické chodníčky aj historické centrá miest.
Čo však upúta zrak o pár okamihov neskôr, je ohromný dominantný hrad, posadený na vysokom kopci, týčiaci sa hrdo nad celou dolinou.
Spišský hrad, najväčší stredoveký hrad strednej Európy. Z najvyššej veže, ktorá je pre návštevníkov počas leta sprístupnená, ponúka úžasný pohľad na celú Spišskú kotlinu. Kdesi v diaľke na západe sa strácajú Tatry, ale očiam sa priam núka pohľad na osviežujúcu zeleň Slovenského raja, ktorý je neďaleko, čo by kameňom dohodil. Zelené lány sa striedajú so žltými pásmi repky a tmavšou žltou obilia, pod vami vykukujú červené strechy Spišskej kapituly a Spišského Podhradia. Spišský hrad určite stojí za návštevu a zvážiť môžete aj zastávku v neďalekej Levoči.
Tomášovský výhľad
Tomášovský výhľad je jedným z najkrajších výhľadov v Národnom parku Slovenský raj. Ide o skalný výstupok v tvare mohutnej terasy, ktorý čnie nad kotlinou vyhĺbenou riekou Hornád a Bielym potokom.
Na Tomášovský výhľad sa môžete vybrať z dvoch smerov – od Podleska, východzieho bodu mnohých turistických trás, ktorý je v severnej časti Slovenského raja alebo od Čingova, ktorý je južnejšie a prichádzate od Spišskej Novej Vsi.
Trasa od Podleska vedie Prielomom Hornádu a po Tomášovský výhľad to máte striedavo spevnenými a lesnými chodníkmi, cestičkami a rebríkmi asi dve a pol hodiny chôdze.
Trasa od Čingova je podstatne kratšia – idete asi hodinu. Je preto podstatne frekventovanejšia a najmä v sezóne tu stretnete priam zástupy ľudí.
Na skalnej terase bežne sedávajú ľudia, aj deti, a hompáľajú nohami nad hlbočinou. Pre nezasväteného je to priam hrôzostrašný pohľad. Dole je však ešte jedna skalná terasa a preto sa dá bez strachu posadiť a opájať sa krásnym výhľadom po chrbtoch pahorkatiny Slovenského rudohoria. Popri Tomášovskom výhľade si môžete pozrieť aj blízku jaskyňu nazývanú Michalova diera a koryto Bieleho potoka. Ak vám bude priať počasie a bude dobrá viditeľnosť, v diaľke uvidíte čnieť vrcholky Vysokých Tatier.
Pieniny a splavovanie Dunajca
Boli ste už na splave? Ak nie, je najvyšší čas to napraviť. Severovýchod Slovenska ponúka skvelú príležitosť. Splavovanie Dunajca, hraničnej rieky medzi Slovenskom a Poľskom v Zamagurí, v Národnom parku Pieniny.
Doveziete sa autom do Červeného Kláštora. Už cestou uvidíte značky, ktoré upozorňujú na miesta, odkiaľ vyrážajú plte či raftové člny. Trasa Dunajca, po ktorej plte zvyčajne plávajú, sa kľukatí od Červeného Kláštora po Lesnicu v dĺžke asi 11 kilometrov.
Dunajec vytvára nádherné meandre, pred vašimi očami sa otvárajú scenérie vrcholkov Pienin, pričom najkrajší je pohľad na vrch Tri korunky. Na prostrednej korunke bystrejšie oči nájdu aj drevený kríž. Rieka je pokojná, v lete priam lenivá, takisto má plytčiny, preto je treba plávať opatrne. Ak idete s pltníkom-profesionálom, nemusíte sa o nič starať a len sa nechať opájať výhľadom.
Na raft môžete vyraziť aj na vlastnú päsť. Čln si môžete požičať aj priamo na mieste. V tomto prípade treba dávať pozor na niektoré úseky, kde sa vytvárajú pereje a splav je vďaka nim dobrodružnejší.