Objavujete radi krásy Slovenska? Aj my z U Leva radi cestujeme po našej rodnej krajine. Minulý rok sme napísali článok o tom, kam ísť na východné Slovensko a nedávno sme priniesli článok na tému výlety po strednom Slovensku. Tentoraz sa pozrieme bližšie na západné Slovensko a krásy, ktoré ponúka.
Vyhliadkové veže
Západné Slovensko má naozaj mnoho vyhliadkových veží, z ktorých máte nádherné výhľady na okolitú krajinu. Pozreli sme sa zblízka na niektoré z nich.
Kamzík
Asi každý, kto už išiel aspoň okolo Bratislavy, si všimol siluetu televíznej veže. Veža na Kamzíku je totiž vidno už z poriadnej diaľky. Je totiž 194 metrov vysoká a ešte k tomu sa nachádza v nadmorskej výške cez 400 metrov nad morom.
Na Kamzík sa vďaka tomu naozaj oplatí prísť pozrieť. Je z neho neskutočný výhľad, a to cez dve reštaurácie, pričom jedna z nich má dokonca otočný mechanizmus, takže z nej máte dokonalý panoramatický výhľad nielen na Bratislavu, ale aj jej okolie.
Rozhľadňa v Klasove
Rozhľadňa nazývaná aj Dolná Nitra patrí k tým novším, nakoľko dokončená bola v roku 2015. Je vysoká 15 metrov a postavená z dreva červeného smreka. Máte z nej krásny výhľad nielen na Štiavnické vrchy, ale aj Tribečské pohorie, Zobor či Pohronský Inovec.
Pohranice
Ďalšia vyhliadková veža sa nachádza v Pohraniciach, na kopci Hôrka. Postavená bola v roku 2011 a kúsok od nej sa nachádza aj ohnisko, a posedenie s prístreškom. Z rozhľadne môžete vidieť pohorie Tribeč, ale aj údolie rieky Nitra s okolitými obcami či dokonca hrebene Malých Karpát.
Veľký Lopeník a jeho tri rozhľadne
Veľký Lopeník, ktorý patrí k Bielym Karpatom, sa pýši tým, že na ňom postavili až tri vyhliadkové veže. Prvá rozhľadňa vydržala len dva roky, nakoľko sa stala obeťou požiaru. Druhú postavili hneď nato a vydržala takmer 30 rokov, až do roku 1972.
Až do roku 2005 bol Veľký Lopeník bez vyhliadkovej veže, kým tu nepostavili ďalšiu rozhľadňu.Táto rozhľadňa je drevená a vysoká 22 metrov. Je z nej pekný výhľad na široké okolie, vďaka čomu si užijete nádhernú prírodu.
Rozhľadňa na vrchu Kukla
V pohorí Malé Karpaty sa nachádza rozhľadňa v nadmorskej výške 564 metrov nad morom. Kedysi tam stála drevená rozhľadňa, ktorú v roku 2007 nahradila nová veža. Táto má 12 metrov a máte z nej panoramatický výhľad, napríklad na hrad Červený Kameň.
Rozhľadňa na vrchu Kukla, zdroj: wikimedia.org
Vrch Marhát
V okrese Piešťany sa v pohorí Považský Inovec nachádza veža na vrchu Marhát. Ide o 17 metrovú drevenú rozhľadňu. Je postavená v nadmorskej výške až 750 metrov nad morom a je z nej úžasný výhľad na okolitú krajinu.
Hrady
Máte radi históriu? Na tunajších hradoch sa môžete dozvedieť čo-to o tom, ako sa žilo kedysi a ponoriť sa tak do minulosti. Aké hrady na vás čakajú v západnom Slovensku?
Bratislavský hrad
V našom hlavnom meste nájdete v historickom areáli súbor stavieb nazývaných Bratislavský hrad. Predstavuje významný pamätník Slovenska a jeho historického vývoja, pretože od jeho vzniku si prešiel obdobím Veľkej Moravy, Uhorska, Česko-Slovenska a Slovenska.
Patrí k zachovaným slovenským hradom, pričom priamo na hrade nájdete expozície múzea a kanceláriu Národnej rady Slovenskej republiky. Časť priestorov je využívaná aj na reprezentačné účely a hradný areál je otvorený pre verejnosť.
Hrad Devín
V Bratislave nájdete aj hrad Devín, presnejšie v rovnomennej mestskej časti Bratislavy. Spolu s Bratislavským hradom tvoria dvojicu významných reprezentantov slovenskej národnej histórie, nakoľko aj samotný hrad Devín bol svedkom slávy aj pádu Veľkej Moravy či Uhorského kráľovstva.
Dnes už sú to síce len zrúcaniny hradu, no stále ide o rozsiahly hradný komplex s rôznymi expozíciami, ktoré zaujmú nejedného fanúšika histórie.
Červený Kameň
Nie tak ďaleko od hlavného mesta, kúsok od Modry, sa nachádza ďalší hrad s názvom Červený Kameň. Nad obcou Častá stojí už od 13. storočia, no bol už niekoľkokrát opravovaný. Vďaka tomu sa však zachoval vo svojej historickej podobe dodnes. Slúži aj ako múzeum, takže určite stojí za to ho navštíviť.
Hrušovský hrad
Kúsok od Topoľčianok, na vrchu Skalka, sa nachádza zrúcanina gotického hradu. Vznik tohto hradu nie je úplne známi, no prvýkrát sa spomína v listinách z roku 1253. Tento hrad v minulosti strážil obchodnú cestu spájajúcu Ponitrie s Požitavím a často menil svojich majiteľov.
Hrušovský hrad bol zničený v roku 1708, kedyho pri protihabsburgskom povstaní dobyli.
Čachtický hrad
Zaujal aj vás príbeh krvavej grófky Alžbety Báthory? Čachtický hrad je opradený povesťami a veľkým tajomstvom, o ktorom sa však môžete poľahky dozvedieť, ak ho navštívite. Táto zrúcanina hradu sa nachádza medzi obcami Čachtice a Višňové a vypína sa na vrchu Čachtického krasu.
Jeho výstavba začala v 13. storočí a od roku 2012 sa pri jeho rekonštrukcii robil aj prvý archeologický výskum. Nielen samotný hrad, ale aj jeho okolie je nádherné a pri jeho návšteve nebudete vedieť, kam sa pozrieť skôr.
Nitriansky hrad
Spomenieme si aj čiastočne sprístupnený zachovalý hradný komplex v Nitre. Nachádza sa v centre mesta, na hradnom vrchu, a to vo výške 220 metrov nad morom. Patrí medzi národné kultúrne pamiatky a jeho vznik sa datuje na 9. storočie. Ak niekedy zavítate do Nitry, odporúčame ho navštíviť.
Trenčiansky hrad
Pomerne rozsiahly zrenovovaný hrad nájdete v Trenčíne, a to na jeho samom vrchu. Trenčiansky hrad je dominantou nielen samotného Trenčína, ale aj celého Stredného Považia. Je to krásny hrad, ktorého návštevu odporúčame aj rodinám s deťmi.
Zaujať vás môže napríklad jeho nádvorie, na ktorom nájdete slávnu Studňu lásky, ktorá je hlboká 80 metrov a podľa povesti ju vykopal turecký princ pre jeho milú.
Príroda
Na Slovensku je stále čo obzerať. Inak tomu nie je ani na západe. Máme pre vás pár tipov, kam zavítať a už si tak nádhernú slovenskú prírodu aj s jej unikátmi.
Slovenský Stonehenge
Vedeli ste, že aj na Slovensku máme kamenné kultové objekty podobné tým z Anglicka? Nachádzajú sa v Holíči a sú rozostavané do tvaru slnečných hodín. Podľa odborníkov ide spolu s Holíčskou svätyňou o najvýchodnejšie umiestnené menhiry, teda kamenné kultové piliere, v Európe.
Bobria hrádza
Čo takto navštíviť vodnú nádrž v obci Kuchyňa? Zaujme vás nielen krásne okolie, ale aj až 300 metrový drevený most, ktorý vedie ponad samotnú nádrž. Je súčasťou náučného chodníka Bobria hrádza, ktorý stojí za to prejsť.
Smolenice
Návštevou Smoleníc určite nič nepokazíte. Táto obec je známa hneď z niekoľkých dôvodov. Medzi hlavné dominanty patrí Smolenický zámok, no v okolí nájdete aj jaskyňu Driny a najvyšší vrch Malých Karpát, Záruby, kam vedú rôzne zaujímavé turistické chodníky a cyklotrasy.
V Smoleniciach sa dokonca končí aj Malokarpatská vínna cesta, takže ak patríte k nadšencom vinohradníctva, prípadne k milovníkom vína, určite sa tam po ceste na západ zastavte.
Mohyla Milana Rastislava Štefánika
Ďalšou zaujímavou národnou kultúrnou pamiatkou Slovenska je aj mohyla generála Milana Rastislava Štefánika, ktorú navrhol sochár Dušan Jurkovič na jeho počesť. M.R. Štefánik patril medzi kľúčové osobnosti Slovenska a podieľal sa na tvorbe terajšieho Slovenska.
Mohyla stojí nad jeho rodnou obcou, na vrchu Bradlo, a to v nadmorskej výške cez 540 metrov nad morom. Od roku 1968 spadá pod UNESCO. Postavená je z travertínových blokov so štyrmi obeliskami a po bočných schodoch sa dá vyjsť až na samotný vrch, kde nájdete Štefánikov hrob.
Haluzická tiesňava
Erozívnou činnosťou Haluzického potoka vznikla prírodná pamiatka Haluzická tiesňava, ktorú nájdete v obci Haluzice. Tento kaňon má dĺžku až 1 kilometer a hĺbku 50 metrov. Zaujímavosťou je, že sa neustále prehlbuje a rozširuje.
Ak teda chcete vidieť tiesňavu, ktorá si stále razí novú a novú cestu na svoj rast, určite sa vyberte na výlet do Haluzíc. O niekoľko rokov totiž môže vyzerať opäť úplne inak.
Vodný mlyn Dunajský Klátov
Západné Slovensko láka rôznymi spôsobmi. Urobte si výlet do chránenej prírodnej rezervácie Klátovské rameno a navštívte mlyn s obrovským mlynským kolesom s rozpätím až šesť metrov.
Stojí od roku 1920, pričom o necelých 70 rokov neskôr ho zrekonštruovalo múzeum a dnes sa v jeho interiéri nachádza expozícia vodného mlynárstva. Nielen samotný mlyn vás však upúta. určite sa prejdite aj po jeho okolí, je tam nádherne.
Veterný mlyn v Holíči
Jediný zachovaný veterný mlyn na Slovensku nájdete v Holíči. V období sucha, v 18. storočí, sa začali stavať mlyny poháňané vetrom, pričom aj v tejto lokalite ich bolo viac. Ostal však iba tento jediný.
Kamenná budova už roky nepôsobí ako mlyn, no do prvej svetovej vojny fungoval mlyn naplno. Dnes je z neho poľovnícka chata, pričom v okolí organizujú poľovníci rôzne podujatia.
Jaskyne
Aj na západnom Slovensku môžete nájsť niekoľko známych jaskýň. Jedinou verejnosti prístupnou jaskyňou na západnom Slovensku je jaskyňa Driny, no občas môžete nazrieť napríklad aj do Plaveckej jaskyne.
Jaskyňa Driny
Ako sme už spomenuli, nájdete ju pri obci Smolenice a čo sa západného Slovenska týka, je jedinou sprístupnenou jaskyňou. Trasa jej prehliadky má okolo 450 metrov, čo vám zaberie približne 35 minút. Za tých 35 minút si však môžete prezrieť jej nádhernú kvapľovú výzdobu, čo isto stojí za to.
Plavecká jaskyňa
Na západnom svahu Malých Karpát, neďaleko Plaveckého hradu, sa nachádza Plavecká jaskyňa. Ide o prvú slovenskú jaskyňu, ktorá bola sprístupnená verejnosti. Dnes už je otvorená len príležitostne, no stále je šanca dostať sa tam.
Plavecká jaskyňa, zdroj: wikimedia.org
Vodopády
V Malých Karpatoch sa nachádza jediný vodopád, a to Hlbočiansky. Ak by ste sa za ním chceli vydať, nájdete ho v Hlbočianskej doline, neďaleko Smoleníc. Ak si ho chcete užiť v plnej kráse, najlepšie je navštíviť ho na jar, keď sa roztopí ľad a sneh, prípadne po veľkých dažďoch.
Vodopád má výšku 9 metrov a podľa toho, koľko vody je v potoku, ho môžete zazrieť buď ako krásny mohutný vodopád, alebo ako skromný uzučký vodopádik.
Spomenúť však môžeme aj Dračiu studňu, prírodnú pamiatku v Bielych Karpatoch, ktorá sa nachádza v Trenčianskom kraji. Tento prírodný útvar s vodopádmi má najvyšší, piaty stupeň ochrany. Leží na trase lesníckeho náučného chodníka, ktorý je aj cyklotrasou.
Viete ešte o nejakých vodopádoch v západnom Slovensku? Aké miesta vás na západe zaujali najviac? Ak viete nejaké ďalšie tipy, sem s nimi.