Romantické a historické mesto ako je Levoča je plné rôznych legiend a krásnych miest, ktoré určite stoja za návštevu. Na svoje si tu prídu milovníci histórie, ale aj nadšení turisti. Pripravili sme si pre vás krátky zoznam miest, ktoré určite by ste mali vidieť.
Levoča – historické mesto
Ak sa pri plánovaní dovolenky alebo výletu dočítate, že Levoča je historické mesto, verte, že to nie je iba fráza, a ak ste sa o tom doposiaľ ešte nepresvedčili na vlastné oči, je najvyšší čas. Pre turistov z cudziny je to veľmi lákavá destinácia a pre nás – Slovákov, je to niečo ako rodinné striebro a určite by ho mal každý hrdý Slovák poznať a vedieť o ňom čo najviac. História Levoče sa začala písať veľmi dávno, podľa archeologických nálezov siaha do doby kamennej. Na území Levoče ležali v 12. storočí tri slovanské osady a v ich blízkosti sa v roku 1241 usídlili Saskí kolonisti. Boli to šikovní roľníci, remeselníci a obchodníci a pozval ich kráľ Belo IV., aby obnovili Tatármi spustošenú krajinu. Aby sa tu uchytili a zabývali, udelil im aj veľké donácie. Z tohto obdobia – z roku 1249 pochádza aj prvá písomná zmienka o Levoči, a je to listina IV. Potom v listine kráľa Štefana V. z roku 1271 už vystupuje Levoča ako centrum Provincie XXIV. spišských miest. Mala výsady a práva slobodného kráľovského mesta – teda vlastnú samosprávu, súdnu právomoc, právo ťažiť rudu, vykonávať remeslo, užívať lesy a obchodovať. V ďalších kráľovských listinách z roku 1317 je označovaná ako „civitas nostra regalis“, čiže naše kráľovské mesto. Oficiálne sa kráľovským mestom stala v roku 1323. Keďže Levoča ležala na križovatke starých obchodných ciest, vďaka tejto polohe a hlavne vďaka panovníkmi udeleným politickým i hospodárskym výsadám došlo v 15. a 16. storočí k jej najväčšiemu rozkvetu a patrila k najvýznamnejším slobodným kráľovským mestám Uhorska. V tomto období vzniklo mnoho prekrásnych historických budov, ktoré môžeme obdivovať dodnes.
Historické jadro mesta bolo v roku 1950 vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu a od roku 2009 je Levoča zapísaná na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Za romantikou ďaleko nemusíte
Ak ste romantická duša, stačí sa zatúlať popri nádherných stavbách dýchajúcich históriou a prídete si na svoje. Predstavte si, že sa tu prechádzate v časoch najväčšieho rozkvetu mesta, zasnívajte si, ako napríklad žili obyvatelia Thurzovho domu, od posledného služobníčka až po jeho majiteľa, alebo si pozrite pomerne dobre zachovaný hradobný systém, ktorý zahŕňa 6 bášt a veží z pôvodných 15. Skontrolujte, či naozaj jeho Košická brána smeruje na Košice, alebo sa prejdite na Mariánsku horu, pozrite si kalváriu, kostol. Ak sa tam aj nepomodlíte, tak sa aspoň pokocháte prekrásnymi pamiatkami a nádhernou prírodou. Táto hora patrí k najstarším a najznámejším pútnickým miestam na Slovensku. Púť sa tu koná každú prvú júlovú nedeľu od konca 14. storočia, kedy minoriti zasvätili kaplnku na hore sviatku Navštívenia Panny Márie. Tu sa konala aj najväčšia púť na Slovensku, a to v roku 1995, počas návštevy Svätého otca pápeža Jána Pavla II.
Zaujímavé miesta
Jedinečnou a asi najvýznamnejšou pamiatkou Levoče je Chrám svätého Jakuba. Má 11 gotických a renesančných krídlových oltárov, pričom najvyšší z nich meria 18,62 m, vyrobený je z lipového dreva v dielni Majstra Pavla v 16. storočí a je to najvyšší drevený gotický oltár na svete. V meste je prekrásne obdĺžnikové stredoveké námestie, ktoré je obklopené renesančnými domami. Je tam renesančná radnica, ďalšie vzácne kostoly s barokovým interiérom, budovy župného domu a evanjelického kostola. Celé historické centrum je obklopené hradobným systémom, ktorý má dĺžku 2,5 km. Ďalšou zaujímavosťou je jediná úplne zachovaná krížová chodba na Slovensku zo 14. storočia, ktorá sa nachádza v budove Starého kláštora minoritov.
S nádychom dobrodružstva
Pre dobrodružné povahy je tu možnosť aj vybrať sa po stopách záhadnej Levočskej bielej pani. Začať môžete v Bazilike sv. Jakuba, kde sa dodnes zachovala aj lavica, v ktorej sedávala. Teda – Levočskú bielu pani vlastne vytvoril maďarský spisovateľ Mór Jókai. Faktom je, že údajne prekrásna žena Juliana Géciová – Korponayová v Levoči skutočne žila a ona sedávala v tej lavici, pričom v románe sa hovorí o Levočskej bielej panej z obdobia kuruckých vojen, čo by časovo aj zapadalo, no a tak ona je považovaná za Levočskú bielu pani. Podľa zachovaných dokumentov bola väznená a zomrela násilne, ako sa to však stalo, je otázne. Jestvuje niekoľko legiend. Podľa jednej, asi najznámejšej, sa dopustila zrady tým, že tajne vpustila do obliehaného mesta cisárske vojsko tajným podzemným vchodom, nachádzajúcim sa v richtárovom dome a za to bola popravená. Jestvujú však aj iné.
Pri skúmaní opevnenia mesta našli na tmavých dverách namaľovanú ženu odetú v bielych šatách, pričom jednu ruku má nasmerovanú k zámku, obraz sa nachádza v expozícii radnice. Možno toto bol podnet ku vzniku Levočskej legendy o tom, že duch ženy v bielych šatách sa objavuje v noci na rôznych miestach v meste. Že by ste to išli preveriť ? Možno ju stretnete a povie vám, ako to s ňou skutočne bolo …
Kultúrny a spoločenský život v Levoči
V meste je počas celého roka organizované množstvo rôznych podujatí. Medzi najväčšie z nich patrí Medzinárodný kultúrny festival Tajomná Levoča, ktorý sa koná každoročne v auguste a spojený je s rôznymi kultúrno-spoločenskými a zábavnými akciami. Levoča sa na dva dni stane mestom zábavy, hudby, tanca, ľudových tradícií a dobrého jedla.
Možnosti turistiky
Či už ste vášnivým turistom, alebo sa iba občas radi poprechádzate prírodou, prídete si tu na svoje. Len v samotných Levočských vrchoch sa nachádza 78 kilometrov turistických chodníkov, z ktorých si určite každý vyberie. Ak sa vám nechce na celodennú túru, tak napríklad Brezovský náučný a poznávací chodník vám zaberie najviac dve hodinky, ktoré určite neoľutujete. Je to okruh, ktorý meria 4,3 kilometre, počas ktorých sa pokocháte našou nádhernou prírodou, prevetráte hlavu a výborne si oddýchnete od pracovného zhonu. Pri túrach však nezabúdajte na občerstvenie, ktoré by malo byť súčasťou vašej výbavy aj z toho dôvodu, že v tejto lokalite nie je veľa horských chát s možnosťou sa najesť. Aby sa večer po náročnej turistike nezvrtol v nepríjemný a bolestivý, môžete sa na dlhšie túry vybaviť napríklad výživovými doplnkami, ktoré podporia regeneráciu vášho tela.
Radi športujete ?
Ak do Levoče zavítate v zime a radi lyžujete, tak určite neodíďte bez toho, že by ste nenavštívili lyžiarske stredisko Levočská dolina. Nachádza 7 km od mesta a je vhodné pre všetky typy lyžiarov. Zalyžujú si tu začiatočníci, pokročilý aj skúsený lyžiari. Stredisko disponuje 4 zjazdovkami, ich celková dĺžka je 3,3 km a prevýšenie 250 m, pričom všetky sú v noci osvetlené. A na svoje si tu prídu aj milovníci bežeckého lyžovania, pre ktorých je tu k dispozícii 10 km upravených bežeckých tratí.
Pre milovníkov cyklistiky sme pripravili zoznam cyklotrás v okoli Spiša a aby si tu každý našiel tú svoju trasu, rozdelili sme ich podľa náročnosti na nenáročné trasy, či stredne náročné trasy, pri ktorých odhalíte množstvo krásnych miest. Nevynecháme ani náročné trasy, ktoré vám zaručia množstvo intenzívnych zážitkov.
Ak ste tu na dovolenke v lete, tak v rekreačnej oblasti Levočská dolina nájdete aj prvé biokúpalisko na Spiši. Nachádzajú sa tu tri prírodné jazierka, jedno slúži na filtráciu a čistenie vody, druhé na lov rýb a v treťom sa môžete kúpať. To kúpacie má tri časti s rôznou hĺbkou vody a pláž s mierny klesaním, pričom maximálna hĺbka dosahuje 2 metre. Na čistenie vody sa používajú prírodné riasy a vodné rastliny, takže žiadnych chemických látok sa nemusíte obávať. A ak počas kúpania vyhladnete a dostanete chuť ugrilovať si vlastnoručne ulovenú rybu, máte tu aj takú možnosť. Jedno z jazierok slúži presne na takéto situácie. Akurát … či si to s tou rybkou, ktorú vytiahnete z vody nakoniec nerozmyslíte …
Tak ako, oslovila vás Levoča ? Toto je iba zlomok z možností, ktoré toto unikátne mesto a jeho okolie ponúka. Ak neskúsite, nezistíte, ale jedno je isté, že ak skúsite, neoľutujete.