Medzinárodná organizácia UNESCO je Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru. Jej hlavnou úlohou je rozvoj medzinárodnej spolupráce v oblasti vzdelávania, spoločenských a prírodných vied, životného prostredia, kultúry a mnoho ďalšieho. Snaží sa zachovať mier, a to ako po morálnej, tak aj po intelektuálnej stránke solidarity.
Koľko pamiatok UNESCO je vlastne na Slovensku?
Do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva boli ako prvé zapísané 3 slovenské lokality. Bolo to v roku 1993 a išlo o lokality:
- Banská Štiavnica a technické pamiatky okolia
- Spišský hrad a pamiatky okolia
- Rezervácia ľudovej architektúry Vlkolínec
Každá z týchto lokalít je vo svojej podstate výnimočná. Po ďalšie roky boli do Zoznamu svetového dedičstva zapísané ďalšie lokality. Boli nimi Bardejov, Drevené chrámy v slovenskej časti Karpatského oblúka, historické jadro mesta Levoča s dielom Majstra Pavla, rôzne jaskyne, Karpatské bukové pralesy a staré bukové lesy. Celkovo má dnes Slovensko na Zozname svetového dedičstva až 7 lokalít.
Medzi kultúrne svetové dedičstvo patrí:
- Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia
- Banská Štiavnica a technické pamiatky okolia
- Rezervácia ľudovej architektúry Vlkolínec
- Historické jadro mesta Bardejov
- Kežmarok a evanjelický artikulárny Kostol Najsvätejšej Trojice
- Drevené chrámy v slovenskej časti Karpatského oblúka
Medzi prírodné svetové dedičstvo patrí:
- Jaskyne Aggtelekského krasu a Slovenského krasu
- Staré bukové lesy a pralesy Karpát a iných regiónov Európy
Kultúrne pamiatky UNESCO na Slovensku
Ak sa chcete vydať na cesty za našim kultúrnym a prírodným dedičstvom, máte na výber z množstva tipov. Stačí si len vybrať. Na Slovensku máme mnoho krásneho, čo sa oplatí navštíviť. Máte sa naozaj na čo tešiť.
Historické jadro mesta Levoča
Začneme rovno naším mestom. Nájdete nás v Prešovskom kraji, v nádhernom regióne Spiš.
Levoča bola v stredoveku kráľovským mestom a zároveň centrom medzinárodného obchodu. Je známa ako najstaršie pútnické miesto východného Slovenska.
Vďaka čomu sa Levoča dostala do Zoznamu UNESCO? Má jedinečné stredoveké námestie. Učarí vám svojimi zachovanými meštianskymi domami a opevnením. Priamo z nášho hotela máte možnosť krásne vidieť Radnicu, zvonicu, klietku hanby a Kostol sv. Jakuba, ktorý patrí medzi najväčšie kostoly na Spiši.
Čo sa v Levoči ešte oplatí vidieť? V kostole sv. Jakuba uvidíte najvyšší gotický oltár na svete, dielo Majstra Pavla z Levoče. Nachádza sa tu cez 300 národných kultúrnych pamiatok a pamiatkových objektov. Nebudete vedieť, kam skôr. Ak chcete vedieť viac o pamiatkách v Levoči, napísali sme o nich v tomto článku.
Spišský hrad, Spišské podhradie a pamiatky okolia
Spišský hrad patrí medzi prvé národné kultúrne pamiatky zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Celý hradný komplex je chránený prírodný výtvor. Leží v Hornádskej kotline a patrí k národnej prírodnej pamiatke Spišský hradný vrch.
V centre mesta Spišské podhradie vás môže zaujať napríklad románsky farský kostol Narodenia Panny Márie s bočnou kaplnkou. Z okolia vám odporúčame náučný chodník Sivá brada, v ktorom sa dozviete viac o histórii Spiša.
Pamiatková rezervácia ľudovej architektúry Vlkolínec
Uprostred Liptova, neďaleko mesta Ružomberok, leží dedinka, ktorá ponúka pohľad do histórie. Zblízka si tak vychutnáte tradície ľudovej architektúry. Do Zoznamu svetového dedičstva sa dostal Vlkolínec vďaka svojim pôvodným dreveným stavbám.
Ak tam niekedy zájdete, možno natrafíte na jednu zo zaujímavých kultúrnych a spoločenských podujatí, vďaka ktorým nazriete do minulosti a okúsite tradičný spôsob života. Pozriete sa na ľudovú tvorbu, zažijete folklór a zistíte, aké majú tunajší ľudia zvyky.
Historické jadro mesta Bardejov
Bardejov je stredoveké mesto, ktoré je známe vďaka kúpeľom. Vedeli ste však, že má jedno z najdokonalejších opevnení na Slovensku? Radničné námestie je vyhlásené za Mestskú pamiatkovú rezerváciu a zaujať vás môže aj niekoľko desiatok meštianskych domov.
Bardejov bol štvrtou lokalitou, ktorá sa dostala do Zoznamu UNESCO. Dominantou mesta je gotická Bazilika minor sv. Egídia a Bardejovské kúpele. Priamo pred bazilikou máte možnosť vidieť Sochu sv. Floriána a pred hlavným vstupom do radnice zasa historickú studňu. Vďaka tejto nádhere, čo ponúka, je vyhlásené za jedno z najkrajších miest na Slovensku.
Kežmarok a evanjelický artikulárny Kostol Najsvätejšej Trojice
Na severe Spiša leží mesto Kežmarok, v ktorom kedysi študovalo a pôsobilo mnoho významných umelcov a vedcov. Vďaka evanjelickému artikulárnemu Kostolu Najsvätejšej Trojice patrí do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Pri prehliadke mesta vás zaujme takisto námestie s radnicou, renesančná zvonica, bazilika sv. Kríža či stredoveká knižnica v evanjelickom lýceu. Pozerať sa je rozhodne na čo.
Banská Štiavnica a technické pamiatky okolia
Historické mesto Banská Štiavnica je centrom chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy. V historickom jadre mesta sa nachádza až 360 umelecko – historických pamiatok. Každoročne sa tam koná niekoľko významných podujatí. Napríklad Banskoštiavnický Salamander, čo je vlastne večerný sprievod s ďalšími akciami. Toto podujatie je dokonca zapísané do Zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska.
Drevené kostoly v slovenskej časti Karpatského oblúka
V malej obci Leštiny, neďaleko mesta Dolný Kubín, sa nachádza ďalšia pamiatka UNESCO. Je ňou drevený evanjelický artikulárny kostol, ktorý sa zachoval v neporušenom stave obklopený krásnou prírodou.
Spolu s ďalšími drevenými sakrálnymi stavbami patrí do Zoznamu UNESCO pod spoločným názvom Drevené kostoly v slovenskej časti Karpatského oblúka. Zaradené sú tu dva rímskokatolícke, tri evanjelické a tri gréckokatolícke chrámy.
Medzi rímskokatolícke kostoly, ktoré sa zaradili do Zoznamu UNESCO, patrí Kostol Všetkých svätých v Tvrdošíne a Kostol sv. františka z Assisi v Hervartove. Medzi evanjelické kostoly patrí spomínaný Kostol Najsvätejšej Trojice v Kežmarku, drevený artikulárny kostol v Leštinách a drevený artikulárny kostol v Hronseku.
Spomenieme si aj tri gréckokatolícke kostoly, ktoré sa dostali na Zoznam UNESCO. Sú nimi Kostol sv. Mikuláša v Bodružali, Kostol sv. Michala Archanjela v Labomirovej a Kostol Prenesenia ostatkov sv. Mikuláša v Ruskej Bystrej.
Prírodné pamiatky UNESCO na Slovensku
Na záver si spomenieme aj prírodné pamiatky UNESCO, ktoré máme na Slovensku. Medzi jaskyne patrí napríklad Dobšinská ľadová jaskyňa, Ochtinská aragonitová jaskyňa, Gombasecká krasová jaskyňa, jaskyňa Domica, Krásnohorská krasová jaskyňa a Jasovská krasová jaskyňa. Niektoré jaskyne sú verejnosti prístupné, iné nie. Každopádne, ak môžete, určite aspoň jednu navštívte.
Do Zoznamu UNESCO patria k prírodným pamiatkam aj Vihorlatské a Bukovské vrchy. Očaria vás nerušeným pokojom, krásnou panenskou prírodou a výnimočnou atmosférou. Karpatské bukové pralesy ležia na východnom Slovensku a medzi chránené lokality patrí Stužica, Rožok, Havešová a Vihorlatský prales.
Záver
Aj keď je Slovensko malá krajina, má nám čo ponúknuť. Dúfame, že sme vás navnadili a vyberiete si z nášho zoznamu destináciu pre váš ďalší výlet. Na Slovensku je stále čo spoznávať. Tu je našich 11 tipov na výlet po Slovensku. Prajeme krásny výlet!